CONTENT MARKETING DLA INSTYTUTU KOŚCIUSZKI

Jak dotrzeć do osób, które decydują o wydatkach na bezpieczeństwo IT w małych i średnich firmach w krajach regionu CEE? 

1. Wyzwanie

Instytut Kościuszki, organizacja non-profit, której jednym z głównych celów jest edukacja z zakresu cyberbezpieczeństwa, zwrócił się do nas o pomoc. Zadanie wcale nie było proste – Instytut chciał w kreatywny sposób wypromować CYBERSEC HUB – inicjatywę skupiającą małopolskie firmy sektora ICT oraz dotrzeć do decydentów w firmach MŚP. Akcja miała objąć nie tylko Polskę, ale cały region Europy Środkowo-Wschodniej.

Mieliśmy:

  1. Dotrzeć do właścicieli firm, potencjalnych klientów produktów i usług sektora cybersecurity
  2. Wygenerować kilkadziesiąt publikacji w mediach zagranicznych
  3. Ściągnąć ruch na strony Cybersec Hub
  4. Zachęcić przedstawicieli zagranicznych firm do pozostawienia kontaktu w celu przedstawienia oferty.

2. Kto pociąga za sznurki w małych i średnich firmach?

Wbrew pozorom przedstawiciele firm zainteresowani cyberbezpieczeństwem to bardzo niejednorodna grupa.W zależności od profilu lub rozmiaru firmy,o wydatkach na IT mogą decydować różne osoby – od eksperta ds. IT (CIO), przez dyrektora operacyjnego (COO), aż po właściciela (CEO). Dlatego jednym z najważniejszych zadań było wytypowanie odpowiednich osób i stworzenie pomysłu na komunikację, który zaangażuje ich wszystkich.

3.  Cyber(nie)bezpieczeństwo czyli idea kreatywna

Zwykłe mówienie o zagrożeniach to za mało, aby przyciągnąć uwagę klientów i mediów. Postanowiliśmy przygotować merytoryczny raport CEE CyberThreat 2018. W ramach raportu przeprowadziliśmy badanie na 600 managerach małych i średnich firm z 5 krajów – Czech, Słowacji, Rumunii, Belgii i Polski.

Zapytaliśmy ich m.in o to, czy ich firmy były ofiarami cyberataków, jak się przed nimi bronią i ile wydają na zabezpieczenia przed cyberprzestępczością. Zaproponowaliśmy też kontekst komunikacji – bezpieczeństwo cyfrowe w dobie RODO. Po zebraniu twardych danych i uzupełnieniu ich o komentarze ekspertów – przedstawicieli startupów zrzeszonych w ramach CYBERSEC HUB – mogliśmy ruszać z kampanią w świat.

4. Jak dotarliśmy do decydentów i przekonaliśmy ich do pozostawienia kontaktu?

Aby przykuć uwagę odbiorcy opracowaliśmy kreatywną linię wizualną oraz przeprowadziliśmy rebranding strony CYBERSEC HUB.  Również raport CEE CyberThreat 2018 otrzymał tą samą linię wizualną. Umieściliśmy go na dedykowanym landing page’u projektu, aby podnieść konwersję jego pobrań. Stworzyliśmy także film promocyjny, dotyczący raportu i tematu cyber security, który był wyświetlany jako pre-roll w zbieżnych tematycznie materiałach filmowych na YT.

Zdawaliśmy sobie sprawę, że dotarcie do grupy docelowej nie będzie łatwe. Dlatego postawiliśmy na komunikację wielokanałową. Podstawą były media branżowe. Wysłaliśmy informacje prasowe, sprofilowane pod każdy z krajów objętych raportem i kontaktowaliśmy się z najważniejszymi dziennikarzami sektora IT.  W social media postawiliśmy na Twittera. Codziennie ćwierkaliśmy na temat cyberbezpieczeństwa, promując przy okazji raport. Mocno pozycjonowaliśmy też frazy kluczowe w wyszukiwarkach (SEO).

PRZYKŁADOWE PUBLIKACJE Z KRAJÓW REGIONU CEE

5. Efekty

Nasze działania media relations i social media przyniosły bardzo dobre rezultaty. Informacja prasowa, którą wysłaliśmy do wyspecjalizowanych mediów branżowych w 5 krajach, przyniosła łącznie ponad 30 publikacji m.in. w Belgii, Czechach, Słowacji, Rumunii i w Polsce generując zasięg ok. 80 tys. unikalnych czytelników.  Z kolei na Twitterze nasze tweety zostały wyświetlone ponad 200 tys. razy!

W efekcie naszych działań o cyberzagrożeniach i raporcie CyberSec mówiono od Bałtyku aż po Morze Czarne. Raport został pobrany przez ponad 600 osób – właścicieli firm, specjalistów ds. IT i managerów wyższego szczebla z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wszyscy oni zostawili swoje dane kontaktowe i wyrazili zgodę na ich przetwarzanie w celach marketingowych.

OBEJRZYJ VIDEO PODSUMOWANIE PROJEKTU

DOWIEDZ SIĘ, JAK OPOWIEDZIELIBYŚMY TWOJĄ HISTORIĘ

Skontaktuj się z nami