5 powodów, dla których technologia potrzebuje Public Relations

Choć tematy cyfrowej transformacji, cloud computingu i fintechów mogą wydawać się dziś sexy, to jeszcze kilka lat temu ledwo wychylały główki z komunikacyjnego mroku. Adaptacja nowych technologii to wbrew pozorom bardzo długa droga pełna nieufności i niewiedzy konsumenckiej. Przejście tej wyboistej ścieżki, zdobycie uznania a w końcu sukces sprzedażowy znacznie ułatwia realizacja szytej na miarę strategii komunikacji. A kto lepiej zna się na komunikacji niż PR-owcy? Jeśli jeszcze masz wątpliwości to przedstawiamy 5 powodów dla PR dla technologii jest prawdziwym „must have”.

1. Może trochę dystansu?

Nie ma co się oszukiwać, niezależnie od tego czy stoisz na czele oddziału wielkiej korporacji czy garażowego start-upu to Twój biznes jest najlepszy, bo jest Twój. I na pewno masz rację, a PR może pomóc przekonać do tego resztę świata. Warto jednak czasem spojrzeć świeżym okiem i z dystansem ocenić bieżącą działalność firmy. Warto zwrócić uwagę na atrakcyjność jej oferty, grupy docelowe, potencjalnych konsumentów oraz dokonać audytu dotychczasowej komunikacji. Takie spojrzenie z boku może przynieść zupełnie nowe pomysły, które będą prawdziwym paliwem napędowym biznesu na najbliższe lata.

2. Wyjaśnianie świata

Zanim wszyscy zaczęli rozmawiać o chmurze i Big Data całe sztaby PR-owców musiało wykarczować las niewiedzy konsumentów i zasiać przygotowane w ten sposób pole informacjami na temat potencjalnych korzyści tych ówcześnie przełomowych technologii. Jeżeli Twój produkt lub usługa jest z kategorii tych new tech/disruptive, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że rzeczywiście żywo zainteresuje kilku branżowych nerdów, ale czy na pewno również zwykłego Kowalskiego? PR dla technologii polega często na tłumaczeniu „z technicznego na nasze”, a to może być prawdziwym wyzwaniem dla osób zbyt mocno zaangażowanych w projekt. Za to dla agencji Public Relations to chleb powszedni.

3. Wiarygodność biznesowa

Jeśli poszukujesz inwestorów, albo działasz przede wszystkim na polu B2B to wiarygodność Twojego biznesu powinna być Twoim oczkiem w głowie. Poza dostarczaniem wysokiej jakości produktów i usług warto zadbać o medialny rozgłos zwłaszcza gdy firma ma się już czym pochwalić, albo chcesz być postrzegany jako ekspert w swojej branży. Zaaranżowany przez agencję PR-ową wywiad z Tobą na poczytnym portalu biznesowym może być dobrym sposobem na zwiększenie świadomości wśród potencjalnych partnerów i pierwszym krokiem do zawarcia nowych kontraktów.

4. A co Państwo polecacie?

„Kto kupił telefon bez sprawdzenia najpierw wideorecenzji niech pierwszy rzuci kamieniem”. Mnogość produktów i usług technologicznych, które posiadamy i które możemy posiadać oraz ich gigantyczna oferta na rynku zmusza nas do szukania opinii wspierających decyzje o kupnie nowych gadżetów. W końcu jak inaczej połapać się w tej technologicznej dżungli? Oczywiście, wciąż pytamy znajomych, ale portale i kanały YT przeprowadzające recenzje sprzętów to dziś potężna broń sprzedażowa. Dzięki dobrym relacjom z dziennikarzami, przygotowaniem wysokiej jakości materiałów produktowych oraz storytellingu wokół Twojego produktu/usług i co za tym zdobyciem długiej listy medialnych rekomendacji, podbicie rynku może być dużo łatwiejsze.

5. Gaszenie pożarów

Każdy człowiek może się pomylić, a każda technologia może zawieść. Zgodnie z Prawem Murphy’ego: jeśli coś może się zepsuć to w końcu się zepsuje. Gdy nadjedzie niespodziewany cios warto być możliwie jak najlepiej przygotowanym i mieć w zanadrzu przygotowaną przez agencję PR-ową odpowiednią strategię działań kryzysowych oraz wykorzystać wiedzę i doświadczenie specjalistów od Public Relations do ugaszenia kryzysu, który ostatecznie przy odrobinie szczęścia i duże dawce ciężkiej pracy może przekuć się w komunikacyjny sukces.

60 NARZĘDZI PR DLA STARTUPÓW

Pobierz Bezpłatny Poradnik