8 momentów w startupie, o których musisz poinformować media

Promocja startupu w mediach to “niechciane dziecko”, którym nigdy nie mamy czasu się zająć. Tak naprawdę trudno nam określić ten właściwy moment na zainicjowanie kontaktu. Tymczasem poinformowanie dziennikarza o naszym startupie w odpowiedniej chwili i w odpowiedni sposób może okazać się najlepszą inwestycją w jego promocję. Oto 8 momentów w startupie, o których musisz poinformować media.

1. Produkt (wreszcie) na rynku?

Launch produktu w startupie jest jak start rakiety SpaceX Elona Muska. Jego data jest odsuwana w nieskończoność ze względu na dokonanie dodatkowych poprawek. Kiedy jednak ten moment nadchodzi powinieneś koniecznie wykorzystać go w komunikacji. Recenzje produktów są jednym z 5 najważniejszych elementów PR-u dla technologii. Przygotuj informację prasową o produkcie, ze szczególnym naciskiem na to co zmienia on w życiu Twoich klientów. Zidentyfikuj dziennikarzy, którzy pisali o podobnych produktach. Na kilka tygodni przed oficjalnym startem aplikacji wyślij im materiały prasowe z zaproszeniem do przetestowania produktu zanim ujrzy on światło dzienne. Nic tak nie działa na dziennikarzy jak możliwość dotknięcia i zobaczenia czegoś jako jedna z pierwszych osób

2. Baczność! Inwestor na pokładzie!

Pozyskanie inwestora jest często pierwszym sprawdzianem dla startup-u i pomysłu na biznes.  Jeśli jesteś w przededniu podpisania umowy inwestycyjnej zaproponuj inwestorowi przygotowanie wspólnej informacji prasowej na ten temat. Możesz to zrobić sam lub zlecić specjalistom z agencji Public Relations. Powinny się w niej znaleźć szczegółowe informacje nt. inwestycji: ile środków finansowych zainwestuje inwestor? Na co zostaną przeznaczone te środki? Jaki % udziałów przekażą właściciele startupu? Jakie świadczenia i kompetencje wniesie na pokład inwestor? Informacja prasowa to również doskonały moment aby przedstawić firmę, rynek na którym funkcjonuje oraz wizję założycieli firmy.

3. Pierwszy duży klient?

Twój produkt jest już na rynku i właśnie pozyskał klienta, którym jest duża i znana firma? Zagwarantuj sobie w umowie prawo wykorzystania faktu współpracy do celów promocyjnych a następnie przygotuj informację prasową na ten temat. Powinny się w niej koniecznie znaleźć wypowiedzi przedstawicieli obydwu firm oraz szczegóły związane z realizacją współpracy. Taka informacja powinna trafić w pierwszej kolejności do mediów branżowych odpowiednich dla branży klienta oraz startupu.

4. Wejście (smoka) na zagraniczny rynek

Zdobyłeś pierwsze kontrakty na zagranicznym rynku? Podpisałeś umowę z firmą, która będzie Cię reprezentowała na innym kontynencie? A może właśnie otwierasz tam swoje biuro? Historia polskiego startup-u, który podjął odważną decyzję i dobrze sobie radzi “na obczyźnie” zwykle brzmi interesująco dla wielu dziennikarzy. Skąd taka decyzja? Dlaczego akurat ten kraj? Co Cię zaskoczyło na miejscu? Jakie są podstawowe różnice kulturowe w mentalności klientów? Jakie masz plany na najbliższe lata/miesiące dotyczące tego rynku? Te i inne informacje zawrzyj w krótkiej informacji prasowej i roześlij do mediów. Koniecznie załącz zdjęcia i materiały multimedialne ilustrujące Twoją obecność na tamtym rynku.

5. Spektakularne wzrosty?

Twoja firma jeszcze kilka miesięcy temu była pomysłem na kartce papieru, a dziś jej przychody  rosną w dwucyfrowym tempie i nie nadążasz z obsługą nowych klientów? To niechybny znak, że doświadczasz spektakularnego wzrostu, o którym koniecznie powinieneś poinformować media. Wybierz mierzalne parametry, które najlepiej ilustrują tempo Twojego wzrostu. Może to być zmiana w liczbie obsługiwanych klientów, przychody, zyski, rosnąca liczba pracowników. Przygotuj i roześlij materiał prasowy, w którym krótko opiszesz historię swojej firmy od pomysłu do sytuacji w dniu dzisiejszym. Opisz również swoje błędy i porażki, dzięki nim Twoja historia będzie ciekawsza dla czytelników

6. Branżowy news, który zmienia wszystko?

W twojej branży globalny potentat właśnie przejął inną firmę? Wszedł na Polski rynek? Zmieniły się istotne dla branży regulacje? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś był pierwszym, który to skomentuje. Liczy się czas. Przygotuj informację prasową na temat wydarzenia a następnie dołącz do niego akapit komentarza branżowego tłumaczącego w jaki sposób zmiany wpłyną na nasz rynek oraz firmy, które się na nim znajdują. Pamiętaj, że w przypadku newsa branżowego liczy się czas. Czym szybciej będziesz w stanie przygotować komentarz i go dostarczyć do dziennikarzy tym większa szansa, że pojawią się na jego podstawie publikacje medialne.

7. Zwycięstwo w konkursie branżowym

Wygrałeś lub jesteś finalistą Infoshare Startup Contest lub innego konkursu branżowego? Koniecznie poinformuj o tym dziennikarzy. Fakt wygrania w konkursie jest dobrym powodem do zwrócenia uwagi na to czym dany startup się zajmuje i jaka jest jego historia. W pierwszej kolejności odezwij się do dziennikarzy reprezentujących patronów medialnych konkursu oraz dziennikarzy lokalnych. To oni będą najbardziej zainteresowani twoją opowieścią.

8. Udział w evencie branżowym

Wybierasz się na dużej konferencji takiej jak Infoshare? Najprawdopodobniej będą na nim również dziennikarze, którzy są zainteresowani historiami startupów takimi jak Twój. Stwórz listę dziennikarzy, którzy piszą o startupach (rozpoczynając od listy mediów, które patronują wydarzeniu). Przygotuj informację prasową na temat swojego startup-u. Wyślij ją do organizatorów z prośbą o zamieszczenie w biurze prasowym wydarzenia. Roześlij ją także do dziennikarzy wraz z informacją, że będziesz obecny na wydarzeniu i propozycją spotkania. Przypomnij się 2-3 dni przed wydarzeniem. Jest szansa, że Twój udział w konferencji zaowocuje publikacją na wasz temat w poczytnym medium!

60 NARZĘDZI PR DLA STARTUPÓW

Pobierz Bezpłatny Poradnik