4 powody, dla których warto w startupie zadbać o strategie komunikacji

Jak mówił Piotr Fronczewski w legendarnej grze „przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”. Gdyby to zdanie sparafrazować i dopasować do środowiska startupowego to można by powiedzieć: „przed wyruszeniem w drogę należy przygotować strategię komunikacji”. Czy to aż takie ważne? Naszym zdaniem tak i w poniższym tekście przedstawimy Wam 4 argumenty, które potwierdzają jak bardzo potrzebujecie komunikacyjnej strategii już na początku swojej przedsiębiorczej drogi.

1. Wysiłek, który zaprocentuje

Choć w życiu startupowca doba jest zawsze za krótka, a budżet zbyt mały, to nie należy popełniać powszechnego błędu i lekceważyć komunikacji. Przekonanie, że dobry produkt obroni się sam można włożyć między bajki – zwłaszcza dziś, w erze powszechnego dostępu do informacji. W praktyce stworzenie dobrze rozpisanej strategii komunikacji jest równie ważne dla sukcesu produktu jak to na ile odpowiada on potrzebom rynku. Do tego typu strategii należy podchodzić jak do specyficznej formy inwestycji: raz przygotowana pozwala oszczędzić czas i energię podczas planowania kolejnych działań promocyjnych, przy okazji sprawia, że są one spójne a co za tym idzie skuteczniej wspierają sprzedaż.

2. Audyt przy okazji

Jeżeli już zdecydowaliśmy, że chcemy podjąć się wyzwania i przygotować strategię komunikacji dla naszego startupu, to dobrze podejść do niej jako pewnego rodzaju audytu. Podczas tworzenia grup docelowych i person, które będą odbiorcami naszej komunikacji, może okazać się, że pierwotne „sprzedażowe” założenia muszą zostać nieco zmodyfikowane. Dlaczego? Chociażby z powodu specyfiki dotarcia do tego rodzaju osób – być może nie są aktywni w internecie i koszt dotarcia offline do nich jest zbyt wysoki? A może okazało się, że inna grupa byłaby łatwiejsza do „zagospodarowania”? Często w tego typu przypadkach zdarza się, że strategia potrafi zmienić mocno początkowe plany przedsiębiorcy. A przecież lepiej zmienić coś na początku, niż dryfować przez wiele miesięcy tracąc na tym pieniądze?

3. Łatwiejsze wyjście z bloków

Start projektu to dobry moment na mocne zaznaczenie swojej obecności na rynku. W jaki sposób można to osiągnąć? Np. poprzez dobrze skrojoną kampanię społecznościową czy skuteczne działania Public Relations. Trudno jednak będzie to osiągną nie mając wciąż ustalonych podstawowych kierunków komunikacji, grup docelowych, kluczowych przekazów, celów strategicznych itd. Niestety bez przygotowania strategii komunikacji, startupy bardzo często marnują okazję związaną z launchem produktu, co negatywnie wpływa na ich rozwój. Przy okazji, jeśli jesteście zainteresowani tym w jakich innych momentach warto pokusić się o przygotowanie komunikatów do mediów, rzućcie okiem na nasz inny tekst.

4. Niech nas zobaczą

Marketing i komunikacja nie kończy się jednak na launchu. To codzienny wysiłek, o którym stale trzeba pamiętać. Widoczność, dobre pozycjonowanie się w Internecie, które osiągamy przez działania typu content marketing albo public relations, nie są nam dane raz na zawsze, ale wymagają stałego zaangażowania. Dlatego jednym z pierwszych kroków do tego, aby osiągnąć sukces komunikacyjny, jest przygotowanie w ramach strategii marketingowej długofalowego planu komunikacji, połączonego np. z harmonogramem na następne 12 miesięcy. Dzięki temu bieżąca egzekucja będzie dużo łatwiejsza, a komunikacja równomiernie rozłożona na cały rok, a co za tym idzie skuteczniejsza.

Jeśli jednak uważacie wciąż, że strategia komunikacja nie jest Wam potrzebna, lub wręcz przeciwnie, przekonaliśmy Was, ale potrzebujecie pomocy w jej przygotowaniu – napiszcie do nas. Chętnie porozmawiamy na temat tego w jaki sposób moglibyśmy Wam pomóc w sprawieniu, aby o Waszym startupie było głośno.

60 NARZĘDZI PR DLA STARTUPÓW

Pobierz Bezpłatny Poradnik