CO WYRÓŻNIA NAJLEPSZE AGENCJE PR?

Na Proto.pl, największym polskim portalu PR-owym, zarejestrowanych jest ponad 1 820 agencji public relations. Nawet jeśli przyjąć, że obecnie na rynku działa jedynie kilkaset z nich, wybór tej właściwej może przyprawić o ból głowy. Jak więc rozpoznać najlepsze agencje PR? Poniżej przedstawiamy 10 elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę.

1. Najlepsze agencje PR mają określoną specjalizację

 

Jeśli coś jest do wszystkiego, zazwyczaj jest do niczego. To samo powiedzenie dotyczy agencji PR. Czasami agencje PR oferują wsparcie we wszystkim. (Komunikacja korporacyjna, produktowa, wewnętrzna, public affairs, badania rynku, social media, SEO?). Na dodatek robią to dla klientów z każdej możliwej branży. Możliwe oczywiście, że trafiłeś właśnie na stronę dużej sieciowej agencji PR. Ale możliwe również, że masz przed oczami ofertę agencji PR nastawionej na „łapanie” każdego możliwego klienta, bez względu na jego specyfikę. Dobra agencja PR to taka, która specjalizuje się w określonych branżach (np. technologie) lub w określonych usługach (np. media relations). Takie agencje potrafią również powiedzieć „nie” klientowi, którego produkty są „z innej bajki”.

2. Najlepsze agencje PR mają właścicieli z doświadczeniem agencyjnym

Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób będziesz obsługiwany, sprawdź jaką drogą zawodową przeszli właściciele agencji. Doświadczeni właściciele, na pewnym etapie rozwoju zawodowego sami realizowali projekty komunikacyjne dla zewnętrznych klientów w innych agencjach. Jeśli szef agencji nie ma na swoim koncie nagradzanych projektów komunikacyjnych oraz testimoniali zadowolonych klientów  i współpracowników na LinkedIn, powinna Ci się zapalić ostrzegawcza lampka. Szefowie z przypadkowym doświadczeniem w innych branżach (np. wyłącznie medialnej) najprawdopodobniej nie będą potrafili wyegzekwować wysokiej jakości realizacji projektów wśród swoich pracowników.

3. Najlepsze agencje PR chwalą się projektami i klientami, dla których pracowali

Najlepsze agencje poznacie po klientach i zrealizowanych projektach. Tutaj jednak trzeba być ostrożnym. Częstym zabiegiem wśród agencji jest zamieszczanie wyłącznie logotypów firm, z którymi agencja współpracowała. Ważniejszym od tego „dla kogo”, jest jednak odpowiedź na pytanie „co”. Pytaj zatem o to, jaki był zakres projektów i jakie wymierne efekty zostały osiągnięte. Najlepsze agencje zamieszczają na stronie case-y projektów komunikacyjnych zrealizowanych dla swoich klientów. Jeśli agencja jest w stanie przedstawić efekty pracy dla projektów realizowanych dla firmy podobnej do Twojej, jest szansa, że będzie potrafiła dowieść efekty również dla Ciebie.

4. Najlepsze agencje PR mają kompetentny zespół

Kto będzie nas obsługiwał? Tak powinno brzmieć jedno z głównych pytań jakie zadasz agencji. Dobre agencje zatrudniają PR-owców z doświadczeniem i kształcą własne kadry. W najlepszych agencjach rotacja pracowników jest niewielka. Projektami zarządzają osoby, które potrafią doradzać, a nie tylko biernie wykonywać polecenia klienta. Kompetentny konsultant będzie potrafił udzielić rekomendacji oraz pokazać zagrożenia płynące z decyzji klienta. Jeśli chcesz obsługi na najwyższym poziomie, upewnij się, że będzie dla Ciebie pracował doświadczony PR-owiec. I nie będzie on jedynie figurantem obecnym wyłącznie podczas składania oferty.

5. Najlepsze agencje PR najpierw zadają dużo pytań

 

Aby przygotować skuteczną ofertę usług PR, musimy Cię poznać. Dlatego na etapie przygotowania ważne jest zdobycie jak największej ilości informacji od klienta. Dobre agencje proszą o przesłanie brief-u przetargowego i dopytują o niuanse, które mogą mieć kluczowy wpływ na efektywność. Jeśli na pierwszym spotkaniu z agencją PR jej przedstawiciele zadają dużo pytać i uważnie słuchają (notują) odpowiedzi, to dobry prognostyk na przyszłość. Z drugiej strony, jeśli proponują działania i ignorują Twoje nieśmiałe próby wtrącenia swojego „ale”, możesz się spodziewać kłopotów na etapie współpracy.

6. Najlepsze agencje zaczynają od strategii

Dobra kampania PR zawsze bazuje na doskonałej strategii komunikacji. Wyróżnia ją także unikalny insight dotyczący odbiorcy. Najlepsze agencje PR, zanim zaoferują Wam działania komunikacyjne, precyzyjnie opiszą Waszą grupę docelową, określą mierzalne cele komunikacji, zrobią analizę rynku i przyjrzą się działaniom komunikacyjnym konkurencji. Dopiero na tej podstawie zaproponują działania komunikacyjne.

7. Najlepsze agencje nie na*******ają przypadkowych notatek prasowych

Rynek usług Public Relations w ostatnich latach uległ diametralnej przemianie. Masowa wysyłka informacji prasowych, prowadzenie biura prasowego, organizacja konferencji prasowych? Te działania dziś nie mają już najmniejszego sensu. Budowanie relacje z liderami opinii. Współpraca z influencerami i zewnętrznymi partnerami. Produkcja wysokiej jakości contentu oraz dystrybucja video. Tworzenie i pozycjonowanie dedykowanych serwisów merytorycznych. Prowadzenie angażującej komunikacji w mediach społecznościowych. To tylko wycinek możliwości. Wybitne agencje tym różnią się od przeciętnych, że idąc z duchem czasu są w stanie zaproponować kreatywne rozwiązania, które mają szansę faktycznie zaangażować przedstawicieli grupy docelowej.

8. Najlepsze agencje potrafią powiedzieć „nie”

Jak w każdych usługach doradczych, tak również w Public Relations prawdziwa wartość nie leży w tym, że potrafimy wkręcić 60 śrubek w 60 minut, tylko w tym, że potrafimy doradzić, gdzie wkręcić tę jedną właściwą. Jeśli Twoja agencja PR to „potakiwacze”, którzy zgadzają się ze wszystkim co powiesz, lepiej zacznij się bać. Zgoda na każdy Twój pomysł, może oznaczać brak oczekiwanego efektu lub co gorsze negatywny efekt w postaci kryzysu medialnego. Wtedy agencja będzie się tłumaczyć, że „życzeniem klientem było”. Jeśli masz natomiast do czynienia z konsultantem, który proaktywnie proponuje działania, potrafi je uzasadnić i obronić swoją rekomendację w dyskusji z Tobą, jest szansa, że pracuje dla Ciebie dobra agencja PR.

9. Najlepsze agencje PR są elastyczne

Public Relations to nie apteka. Nawet najlepsza strategia PR jest bezużyteczna, jeśli nie uwzględnia wewnętrznych ograniczeń po stronie klienta. Czasami chodzi o budżet. Czasami o czas. Czasami o dostępność ludzi. A czasami w grę wchodzą specyficzne oczekiwania w zakresie kształtu kampanii. Dobra agencja PR słucha a następnie potrafi zmodyfikować swoją ofertę w taki sposób, żeby z jednej strony spełniała 100% oczekiwań klienta z drugiej strony, aby dalej spełniała swoje cele. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, ma odwagę aby poinformować o tym klienta.

Czasami natomiast okazuje się, że w trakcie realizacji działań następują nieprzewidziane okoliczności, które mają wpływ na efektywność kampanii. Dobre agencje potrafią elastycznie zareagować na zmieniające się otoczenie i zaproponować klientowi kreatywne rozwiązanie. Przeciętne agencje PR będą natomiast ślepo realizować założone działania, bo przecież tak „zostało podpisane”.

10. Najlepsze agencje PR nie obiecują efektów na wyrost

Najlepsze agencje PR zwykle narzucają wysokie standardy pracy. Materiały przez nich przesyłane nigdy nie zawierają błędów językowych. Wszystko jest z góry zaplanowane i przesyłane na czas. Dążenie do perfekcji widać również na poziomie efektów pracy. Te agencje, które osiągają spektakularne efekty, zwykle nie składają obietnic bez pokrycia tylko dowożą rezultaty, które przekraczają oczekiwania klientów.

60 NARZĘDZI PR DLA STARTUPÓW

Pobierz Bezpłatny Poradnik