3 zasady nowoczesnego PR-u i komunikacji marketingowej

W dzisiejszej medialnej i komunikacyjne rzeczywistości można powiedzieć, że trzeba mieć oczy dookoła głowy. Nie chodzi tu jednak tylko o to, żeby po prostu nagrywać wideo 360, albo być w ciągłej czujności szukając wszędzie inspiracji i okazji do działań typu real time marketing – nie tylko! Czasy kiedy kampanie PR-owe opierały się wyłącznie na napisaniu informacji prasowej i jej wysyłkę do bazy dziennikarzy powoli odchodzą do lamusa. Aby osiągać dobre wyniki a co za tym idzie realizować cele biznesowe i komunikacyjne potrzeba czegoś więcej – synergii w działaniach 360. A jak to osiągnąć? Podpowiadamy w 3 prostych krokach.

1. Zacznij od porządnej strategii

Wielkie plany potrafią się posypać już na samym początku, bo tak jak dom potrzebuję mocnych fundamentów, a namiot solidnych „śledzi” tak i komunikacja stoi na strategii. Choć wydaje się to banalne, to często spotykamy się wciąż z tym, że brak dobra określonych cel a nawet grup docelowych powoduje, że w firmie działania poszczególnych działów pełzną powoli same sobie oddalając się od siebie coraz bardziej. A przecież to synergia jest dziś drogą do sukcesu. W naszej pracy staramy się zaczynać zawsze do krótkich warsztatów, w ramach których poznajemy oczekiwania klienta i ustalamy razem z nim podstawy strategii, a dopiero potem zabieramy się za taktykę – jak Sun Tzu przykazał. Tylko dzięki tak skrojonej strategii i określeniu wspólnych celów, komunikatów czy grup, uda się dobra odpowiednie i spójne metody działań PR i marketing a to pierwszy krok do sukcesu. O tym jak ważna jest strategia napisaliśmy wcześniej w tekście: 4 powody, dla których warto w startupie zadbać o strategie komunikacji.

2. Wyjdź poza schematy

W naszej agencji nie boimy się wywracać brief klienta do góry jeśli czujemy, że nasze rozwiązania są dla niego lepsze. Co to znaczy? Zawsze mamy z tyłu głowy cele biznesowe naszych klientów, które chcemy wspierać naszymi działaniami. Zdarza się tak, że trafiają do nas klienci, którzy proszą o tradycyjną kampanie typu media relations. Czasem jednak warto skupić się bardziej na bezpośrednim dotarciu do klienta i zminimalizowaniu nakładu środków związanych z tradycyjnymi mediami. Dlatego też nie wahamy się wtedy wyciągnąć z naszej talii takie jokery jak content marketing czy influencer marketingu i dorzucić do zestawu działania w mediach społecznościowych, pozycjonowanie czy reklamy AdWords. Nie warto iść utartymi ścieżkami i robić coś tylko dlatego, że „tak trzeba”, Twój biznes zasługuje na więcej.

3. Postaw na sprawdzony w bojach zespół

Teoria teorią, ale w trakcie bitwy czasem trzeba improwizować i wtedy liczą się nie tylko zasady i Q&A, ale przede wszystkim ludzie. Aby realizować digitalowe kampanie 360, prowadzić kampanie leadowe, współpracować z influencerami, tworzyć contentowe portale czy rozmawiać z dziennikarzami, potrzeba zespołu, który po pierwsze czuje nowoczesną komunikację a po drugie ma odpowiednią strukturę i doświadczenie. Złożoność tego typu akcji wymaga odpowiedniego zaplanowania procesów i znajomości mechanizmów rządzących komunikacją digitalową. Często również od strony czysto technologicznej. Dlatego trzeba pamiętać, że najpiękniejsza wizja padnie jeśli zabraknie kogoś kto ją potrafi wprowadzić. Na szczęście nasze siekacze już mocno się starły na internetach, dlatego jeśli w planach masz cyfrową transformację swojej marki – to dobry adres.