Komunikacja w czasie pandemii

Choć specjaliści od komunikacji od zawsze nawołują do przygotowania zawczasu strategii kryzysowej, to nawet oni nie mogli przewidzieć, jak duże wyzwanie postawi przed nami 2020 rok. Pandemia koronawirusa przewróciła do góry nogami nie tylko nasze codzienne życie, ale również postawiła w stan najwyższej próby gospodarkę i zmiotła z powierzchni ziemi tegoroczne plany marketingowe. Jak od nowa ułożyć plan działań na kolejne tygodnie i jakie narzędzie komunikacji sprawdzą się w czasie pandemii koronawirusa?

1. Akcje społeczne

Pandemia koronawirusa to czas testu z odpowiedzialności nas wszystkich. W dużym stopniu dotyczy to również biznesu. Gesty wsparcia, nawet te symboliczne, to dziś nie tylko okazja do zbudowania wizerunku marki wśród odbiorców, ale wręcz obowiązek. Jeśli Wasza firma może udostępnić jakieś materiały, np. dla personelu medycznego, albo zorganizować zbiórkę, to warto się zaangażować i sprawić, aby o Waszej akcji było głośno. Wszelkie gesty społecznej solidarności są dobrze widziane w tym trudnym czasie. Pamiętajmy jednak, że czas epidemii absolutnie nie powinien być wykorzystywany do monetyzacji. Pomagajmy, w miarę możliwości, ale nie próbujmy wykorzystywać sytuacji, aby dobrać się do portfeli klientów, bo może się to obrócić przeciwko nam.

2. Content i newslettery

Aktualna sytuacja to dobry moment na ruszenie z bardziej intensywną produkcją contentu, który może być przydatny dla potencjalnych klientów. Pamiętajmy, że tworzone treści nie muszą (a może nawet nie powinny) dotyczyć kwestii wyłącznie związanych z koronawirusem, ale przede wszystkim powinny nieść ze sobą prawdziwą wartość dodaną dla odbiorców. Warto zastanowić się, w czym naprawdę jesteśmy dobrzy i jakie treści mogą zaciekawić lub nawet zaktywizować osoby, do których chcemy dotrzeć. Pamiętajmy jednak, że content to jedno, a dystrybucja to zupełnie inna sprawa. Aby wykorzystać newslettery, należy mieć wcześniej bazę odbiorców lub przynajmniej pomysł na jej pozyskanie. Dlatego jeszcze przed stworzeniem pierwszej treści, zastanówmy się, jak będzie ona dystrybuowana, bo bez tego cały wysiłek straci sens. Wiarygodność naszych materiałów, a więc również ich atrakcyjność, możecie podnieść poprzez zaangażowanie partnerów – od instytucji, innych firm, aż po influencerów. Pozwoli to również na zwiększenie zasięgów, jeśli partnerzy włączą się do cross-promocji.

3. Webinary

Na czas “narodowej kwarantanny” warto zastosować się do rad ekspertów i ograniczyć spotkania face to face. Współczesne technologie pozwalają na swobodną organizację rozmów online i warto ten potencjał wykorzystać. Jak? Poza codziennymi, roboczymi wideokonferencjami ze współpracownikami i kontrahentami, można zorganizować webinar w formie dyskusji czy szkolenia. Jeśli zastanawialiście się wcześniej nad tego rodzaju formą promocji, odkładaliście nagranie pierwszego podcastu itd. na później, to jest ten moment! Pamiętajmy jednak, że ludzie pracujący zdalnie są zajęci w trakcie dnia i nie zawsze mogą sobie pozwolić na uczestniczenie w tego typu wydarzeniach online, dlatego dopasujcie odpowiednio godziny emisji, a także dopilnujcie, aby materiał był później dostępny do obejrzenia np. na Facebooku czy Youtube. Nie zapomnijmy jednak, że nie tylko Wy sięgnięcie po tę formę komunikacji. Konkurencja na feedzie jest spora, dlatego podejmujcie wyzwanie tylko jeśli macie możliwość nagrania materiału na ciekawy i unikalny pomysł – inaczej szanse na zasięgi są bardzo małe.

4. Kampanie typu performance

Jeśli dotychczas unikaliście kampanii typu performance w rozwoju Waszego biznesu, to czas to pilnie zmienić. W tym okresie warto spojrzeć w głąb Analiticsa, wskaźników konwersji, zachowania klientów na stronach i wykorzystując te dane, ruszyć z dobrze zaprojektowaną kampanią. Mimo potencjalnych spadków obrotów i ogólnego zahamowania gospodarki, zaprzestanie działań reklamowych może w dłuższej perspektywie okazać się gwoździem do trumny. Sytuacja w końcu się unormuje i największe sukcesy świętować będą ci, którzy zdecydowali się mądrze wykorzystać ten czas. Jeśli nie jesteście specjalistami w dziedzinie performance marketingu, najlepszą opcją będzie skontaktowanie się z agencją komunikacji, która wesprze Was w skrojeniu kampanii.

5. Czas na porządki

Choć nie jest to akurat konkretne narzędzie komunikacji, to działanie powinno się znaleźć na liście “to do” każdej firmy. Świat po tym kryzysie może wyglądać inaczej, dlatego już dziś warto się do tego przygotować. To dobry czas na zrewidowanie dotychczasowych działań od strony strategii i narzędzi oraz przygotowanie planu na najbliższe miesiące – zakładając różne scenariusze. Przygotowana w tym okresie strategia pozwoli na zmaksymalizowanie wyników i zminimalizowanie kosztów, które pojawiają się zawsze, kiedy prowadzimy komunikację, polegając tylko na swojej intuicji. A jeśli potrzebujecie wsparcia w zakresie budowania strategii lub wykorzystania wymienionych wcześniej narzędzi, chętnie Wam pomożemy. Pod tym linkiem możecie sprawdzić, jak skutecznie prowadzimy komunikację dla naszych klientów. :)

Sprawdź nasze case study:

EF Tester wyjazdów językowych

Cybersec Hub – Instytut Kościuszki